Haemme opintovalmentajaa eKlubitalolle

Haemme toistaiseksi voimassa olevaan työsuhteeseen opintovalmentajaa uuteen toimintoon: valtakunnalliseen eKlubitaloon. Toiminnan rahoittaja on Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus (STEA).

Opintovalmentaja toimii eKlubitaloalustalla tarjoten valmennusta kuntoutujajäsenille ja uusille kohderyhmille opintoihin elinikäisen oppimisen ideologiaan nojaten. Valmennus on pääasiallisesti ryhmämuotoista, mutta tarvittaessa tukea tarjotaan myös yksilöllisesti. Opintovalmentaja tukee esimerkiksi keskeytyneiden tai jumissa olevien opintojen jatkamisessa, sopivan alan etsimisessä ja hakuprosesseissa. Opintovalmentaja ylläpitää ja kehittää yhteistyösuhteita oppilaitoksiin ja muihin yhteistyöverkostoihin. Opintovalmentaja toimii eKlubitalon koordinaattorin työparina ja osallistuu eKlubitalotoimintojen kehittämiseen mm. tuomalla ymmärrystä verkkopedagogiikasta. Voit lukea lisää eKlubitalotoiminnasta täältä.

Työtehtävässä tarvitset:

 • Soveltuvaa koulutusta
 • Ymmärrystä digitaalisista oppimisympäristöistä
 • Kykyä luoda verkostoja, erityisesti oppilaitoksiin
 • Hyviä etäfasilitointitaitoja
 • Itseohjautuvuutta
 • Kehittämismyönteistä työotetta
 • Englannin kielen taitoa
 • Ruotsin kielen taito katsotaan eduksi

Arvostamme:

 • Kykyä kohdata ja innostaa erilaisia ihmisiä; niin kuntoutujia kuin yhteistyökumppaneitakin
 • Aikaisempaa kokemusta mielenterveyskuntoutujien ja/tai nepsy-piirteisten henkilöiden kanssa työskentelystä
 • Kokemusta kehittämistyöstä
 • Oma-aloitteisuutta ja projektinhallintataitoja
 • Yhteistyö- ja fasilitointitaitoja
 • Halua työskennellä tiimissä tavoitteiden saavuttamiseksi

Tarjoamme sinulle innostavan työn ja näköalapaikan valtakunnallisessa mielenterveyskentässä. Olemme rento ja joustava työyhteisö, jossa saat tilaa kehittää ja luoda uutta. Työsuhde-etuuksiimme kuuluu mm. liikunta- ja kulttuurietu. Tuemme työntekijöiden kouluttautumista. Työtä tehdään pääasiassa itsenäisesti etänä, mutta pyrimme tapaamaan Helsingissä noin yhtenä päivänä viikossa. Työtehtävät vaativat lisäksi läsnäoloa esimerkiksi tapahtumissa, yhteistyötapaamisissa ja Klubitaloilla vierailtaessa, joten täysi etätyö ei ole tehtävässä mahdollista.

Lähetä vapaamuotoinen hakemuksesi 13.6.2024 mennessä. Sisällytä hakemukseesi tiedot suosittelijasta. Kerro hakemuksessasi myös, miten sinulta luonnistuu etäfasilitointi! Työ alkaa 19.8.2024 ja siihen sisältyy 6 kk:n koeaika.

Palkkaus: Meillä on käytössä Yksityisen sosiaalipalvelualan TES. Palkka n. 3 600 eur/kk.

Hakemukset lähetetään yhdistyksen toiminnanjohtajalle Päivi Lepistölle sähköpostitse paivi.lepisto@suomenklubitalot.fi. Haastattelut toteutetaan Helsingissä 24.6. Haastattelujen 2. vaihe pidetään 28.6. Teamsissa.  Lisätietoja tehtävästä voit kysyä toiminnanjohtajalta spostitse tai puhelimitse 044 238 4802 10.6. klo 12–14 ja 11.6. klo 13–15.